خانه / آخرین مقالات سبک زندگی / تکونولوژی‌های پیشرفته پزشکی در سال ۲۰۱۷ (بخش اول)

تکونولوژی‌های پیشرفته پزشکی در سال ۲۰۱۷ (بخش اول)

نوشته تکونولوژی‌های پیشرفته پزشکی در سال ۲۰۱۷ (بخش اول) اولین بار در کاویاب پدیدار شد.

سال ۲۰۱۶ شروع جدید تکنولوژی­‌های پیشرفته در پزشکی بوده است. تکنولوژی­‌های شگفت‌انگیز مدت طولانی است که به زندگی و بازار ما وارد شده‌­اند و این روند در سال‌های آینده نیز ادامه دارد.

با ما همراه باشید تا در بخش اول شش مورد از جالب­‌ترین تکنولوژی‌­های پیشرفته پزشکی سال ۲۰۱۷ را شرح دهیم :

تکنولوژی‌های پیشرفته همراه با پیش بینی‌هایی برای سال ۲۰۱۷

درمان و کنترل دیابت با تکنولوژی‌های جدید

در سال ۲۰۱۶، سازمان تغذیه و داروی آمریکا برای نخستین بار یک پانکراس (لوزالمعده) مصنوعی را که برای نظارت و همچنین تزریق خودکار انسولین به بیماران دیابتی طراحی شده، تأیید کرد. این دستگاه از کارایی بسیاری برخوردار بوده از جمله؛ کنترل دستگاه قند خون و مهم‌تر اینکه میزان انسولین را به صورت مداوم کنترل کرده و در صورت نیاز، هورمون را به صورت خودکار وارد گردش خون بیمار می­‌کند و دیگر نیازی به تزریق روزانه انسولین نیست. از این طریق بیماران دیابتی زندگی راحت­تری خواهند داشت. در واقع این فرآیند بزرگترین گام در جهت کنترل و پیشگیری از ابتلا به دیابت است.

این دستگاه در سال ۲۰۱۷ میلادی روانه بازار خواهد شد و سازمان تغذیه و دارو استفاده از آن را برای بیماران ۱۴ سال به بالا مجاز می‌داند، هنگامی که بیماران دیابتی برای اولین بار از دستگاه استفاده ­کنند، به عنوان مرحله­‌ی مهمی در زندگیشان ثبت خواهد شد.

پیشرفت­‌های گسترده کنترل بیماری دیابت پایان­‌ناپذیر است، چرا که گوگل یک لنز هوشمند ثبت کرده که می­‌تواند از قطرات اشک میزان گلوکز خون را محاسبه کند. گوگل با شرکت داروسازی Novartis همکاری می­‌کند و شایعاتی نیز در مورد انجام آزمایشات سال ۲۰۱۷  وجود دارد.

تکنولوژی­‌های پیشرفته در کنترل دیابت

داروهای موثر در درمان بیماری سرطان و تومور شناسی

هم اکنون، تومورشناسی از طریق شرکت­‌هایی مانند Foundation Medicine و Smart Patients آغاز شده است.

هدف بنیادین پزشکی ژنومیک برای مراقبت از سرطان است. این اطلاعات مربوط به درمان بیماری سرطان­‌های خاص مبتنی بر DNA را فراهم می‌­کند، شرکتSmartPatients  تلاش می­‌کند تا در عصر جدید مراقبت­‌های سرطان را با ایمن‌سازی بیماران تغییر دهد.

پیشرفت قابل توجهی در درمان بیماری‌­های خاص وجود دارد که ممکن است عصر جدیدی از درمان سرطان را آغاز کند. در سال ۲۰۱۶، بایوپسی مایع (Liquid biopsy) یک تحول بزرگ بود و در حال حاضر برای بیماران سراسر جهان قابل دسترسی است. این تکنولوژی دارای محدودیت‌هایی است که با مرور زمان کامل­تر خواهد شد. برای مثال، قبل از شیمی درمانی بایستی نمونه خون آماده شود و شناسایی سلول­‌های سرطانی کار دشواری است. شرکت Smart Patients در حال تغییر دادن مدل­‌های قدیمی درمان سرطان می‌­باشد.

تکنولوژی­‌های پیشرفته در تومورشناسی

هوش مصنوعی محدود در کلینیک‌های ایالات متحده

IBM Watson، برنامه پیشرفته هوش مصنوعی این شرکت، تبدیل مراقبت­‌های بهداشتی به یک سرویس قابل سنجش است که هر بیت اطلاعات در دسترس است. پزشکان برای بررسی پرونده بیماران، به جای مطالعه ده‌­ها مقاله باید از گزارش­‌های شخصی خود استفاده کنند. این پژوهش در تومورشناسی و پرتوشناسی (پروژه Sieve پزشکی) مورد استفاده قرار گرفته است. به اصطلاح واتسون برای ژنومیکس، پیشرفت پزشکی دقیق را با ترکیب محاسبات شناختی با توالی تومور ژنومی پیش می‌­برد.

بشر باید خود را برای استفاده گسترده‌تر از IBM Watson در سال ۲۰۱۷ آماده کند. گرچه پاسخگوی سوالات پزشکی نیست، اما بر مبنای اطلاعات بیماران، نتایج مربوط به پزشکی را مطرح می­‌کند. با این حال، پزشکان تصمیم نهایی را می­‌گیرند. این پژوهش‌­ها و واسطه‌ها قطعا در کار پزشکان مفید است، اما جایگزین آن نمی­‌شود.

تکنولوژی­‌های پیشرفته در پزشکی

اتومبیل­‌های خودران و یا اتومبیل شامل سنسورهای سلامت

در سال ۲۰۱۷، جامعه باید خود را برای گسترش خودروهایی با قابلیت‌­های بیشتر و اتوماتیک آماده کند. در ماه سپتامبر، اوبر شروع به ارائه اتومبیل‌­های خودران در شهر پیتسبورگ کرد. این شرکت با ولوو همکاری می­‌کند تا در اسرع وقت هدف اوبر را برای جایگزینی بیش از ۱ میلیون اتومبیل با ربات‌­ها به دست آورد. در حال حاضر اتومبیل‌های Volvo (ولوو) در اروپا بدون راننده هستند و این اتفاق شگفت‌انگیز است!

همزمان با تلاش برای معرفی اتومبیل­‌های بدون راننده، شرکت‌ها ماشین‌هایی با حسگر سنسور تجهیز می‌­کنند. همانطور که در سال ۲۰۱۷ زمان زیادی را با این خودروها سپری می­‌کنیم، اتر، ولوو یا تسلا، صندلی خودرو را به سنسورهای سلامت مجهز کرد.

تکنولوژی­‌های پیشرفته در اتومبیل خودران

خدمات جدید در نوتریژنومیک (nutrigenomics)

در سال ۲۰۱۴، FDA فعالیت‌های بازاریابی بزرگترین ارائه دهنده تست‌های ژنتیکی، را با توجه به نگرانی‌­های احتمالی آن محک زد. با وجود سابقه andMe23، چندین شرکت همچنان به ارائه و آزمایش بازار ژنتیک و تجزیه و تحلیل ادامه دادند. از ماه نوامبر سال ۲۰۱۵، FDA پنج نامه به چنین شرکت‌هایی فرستاد. FDA نمی­‌تواند شرکت­‌هایی که خدمات مبتنی بر ژنتیک ارائه می‌­دهند را متوقف کند، یک فناوری جدید به نام نوتریژنومیک در حال شکل‌گیری است.

نوتریژنومیک یک زمینه جدید و ترکیبی از ژنتیک و علوم تغذیه است. ایده اساسی در مورد نوتریژنومیک این است که ژنوم ما اطلاعات ارزشمندی را درباره نیازهای ارگانیسم نشان دهد. ما باید این اطلاعات را برای یک زندگی طولانی و سالم استفاده کنیم. با استفاده از یک برنامه هوشمند می‌توان تشخیص داد چه غذایی را باید استفاده کرد و از چه نوع غذایی اجتناب کرد. در حال حاضر در کالیفرنیا یک برنامه مبتنی بر نوتریژنومیک وجود دارد. شرکت Habit قصد دارد از نشانگرهای ژنتیکی برای شناسایی غذای ایده‌آل هر یک از مشتریان خود استفاده کند و این غذا را به طور مستقیم به منزل آنها ارسال کند.

تکنولوژی­‌های پیشرفته در تست ژنتیک

طی تحقیقات صورت گرفته SpaceX و ناسا متوجه می­‌شوند که برای رسیدن به مریخ به یک استراتژی کامل بهداشت دیجیتال نیاز دارند

مؤسس اسپیس ایکس، کارآفرین سرشناس آمریکایی ایلان ماسک است، او امیدوار بود که پروژه‌­های مرتبط با فضانوردی می­‌تواند بهترین لذت را برای هواداران فضانورد به ارمغان بیاورد، همچنین او قول داد که می‌­تواند سیاره مریخ را برای زندگی انسان‌ها آماده کند و انسان‌ها را به مریخ برساند.

تکنولوژی­‌های پیشرفته در سفر به مریخ

اما برای سیاره مریخ و ایجاد شرایط زندگی در آنجا مشکلاتی از قبیل وضعیت مراقبت‌های پزشکی وجود دارد، در سال ۲۰۱۷ ناسا و SpaceX متوجه خواهند شد که برای رسیدن به مریخ و صنعت حمل و نقل، به یک استراتژی کامل بهداشت دیجیتال نیاز دارند.

نوشته تکونولوژی‌های پیشرفته پزشکی در سال ۲۰۱۷ (بخش اول) اولین بار در کاویاب پدیدار شد.


لینک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

باران شیخی پیدا شد + جزئیات کامل پیدا شدن باران شیخی

باران شیخی پیدا شد + جزئیات کامل پیدا شدن باران شیخی خبر پیدا شدن باران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *